Žemės mokestis 2013 m. (ir ateityje) [PAPILDYTA]

(8)

Žemės mokestis – privačių žemės savininkų mokamas mokestis. Jį turi sumokėti žemės savininkas, nepriklausomai nuo to, kur yra jam priklausantis žemės sklypas – sodininkų bendrijoje, užmiestyje ar miesto centre. Žemės mokestis mokamas Valstybinei mokesčių inspekcijai (mokėjimui reikalingus rekvizitus rasite šio įrašo pabaigoje), šiemet jis turi būti sumokėtas iki lapkričio 15 dienos. Kadangi 2013 m. buvo pakeista žemės mokesčio apskaičiavimo tvarka, todėl trumpai panagrinėsiu, kurie pasikeitimai jau įsigaliojo, o kurie pradės galioti per kelis artimiausius metus.

Kam nereikia mokėti

Nuo žemės mokesčio mokėjimo yra atleisti:

Lengvatoms taikomos papildomos sąlygos, todėl išsamiau apie skaitykite VMI svetainėje Žemės mokesčių lengvatų taikymas.

Kiek mokėjome anksčiau

Iki 2012 m. pabaigos žemės mokestis buvo apskaičiuojamas remiantis sklypo nominalia indeksuota verte, nustatyta sklypų masinio įvertinimo metu. Vidutiniam sklypui mūsų bendrijoje ši vertė 2012 m. buvo apie 1000 Lt, mokestis sudarė 1,5% žemės vertės, o VMI dar taikė 0,5 mažinimo koeficientas sodų žemei. Taigi, 2012 m. žemės mokestis buvo maždaug:

1000 × 0,5 × 0,0015 = 7,5 Lt

arba suapvalinus: 8 Lt.

Kiek mokėsime 2013 metais

VMI kiekvienais metais siunčia žemės mokesčio deklaracijas tiems, kurie turi sumokėti žemės mokestį, kuriose nurodytas ir apskaičiuotas mokesčio dydis. Deklaracijos siunčiamos paprastu paštu arba pateikiamos VMI savitarnos svetainėje. Šiemet tai vyksta vėlokai, tačiau didelė dalis mokėtojų jau gali šias deklaracijas rasti prisijungę prie VMI savitarnos. VMI taip pat pateikia informaciją apie žemės mokesčio apskaičiavimą, todėl tai galima padaryti ir patiems. VMI yra pateikusi Žemės mokesčių skaičiuoklę, kurioje suvedus savo sklypo duomenis, galėsite gana tiksliai apskaičiuoti žemės mokesčio dydį.

Nuo 2013 m. pagrindinis pasikeitimas yra tai, kad žemės mokestis skaičiuojamas nebe nuo nominalios indeksuotos žemės vertės, o nuo vidutinės rinkos vertės. Be to, nuo 2013 m. prasidėjo pereinamasis laikotarpis, kad žemės mokesčio padidinimas nesijaustų taip stipriai. Nors VMI jau pateikė deklaracijas su apskaičiuotu žemės mokesčiu už 2013 m., norint suprasti, kaip didės mokestis artimiausius keletą metų, verta išsiaiškinti, kaip jis skaičiuojamas šiemet.

Pastaba. Skaičiavimai paremti VMI pateikta informacija. Jeigu pastebėsite netikslumų – mielai juos pataisysiu.

Mūsų bendrijoje sklypo vidutinė rinkos vertė yra apie 75 000 Lt. 2013 m. sodų paskirties žemei taikomas 0,35 mažinimo koeficientas, Klaipėdos savivaldybės patvirtintas mokesčio tarifas sodų paskirties sklypams – 0,1% nuo mokestinės sklypo vertės. Painiavos įneša pereinamojo laikotarpio nuolaidos. Šiemet (2013 m.) skaičiuojant žemės mokestį, iš mokestinės sklypo vertės atimama 80% nuo skirtumo tarp 2013 m. ir 2012 m. mokestinių reikšmių. Labai nesigilinant į tarpinius skaičiavimus, šiemet (2013 m.) mūsų bendrijoje žemės mokestis apskaičiuojamas maždaug taip:

Sodo paskirties sklypui 2013 m.:

(75000 - (75000 - 1000) × 0,8) × 0,35 × 0,001 = 5,53 Lt

arba suapvalinus: 6 Lt.

Kiek mokėsime ateityje

Kai jau žinome, kokį žemės mokestį turime sumokėti šiemet, galime paskaičiuoti ir ateinančių kelių metų žemės mokesčio dydžius.

Sodų paskirties sklypo žemės mokestis tipiškame sklype s. b. „Tauras“

Metai Pereinamojo laikotarpio „nuolaida“ Apskaičiuotas žemės mokesčio dydis
2014 m. 60% 11 Lt
2015 m. 40% 16 Lt
2016 m. 20% 21 Lt
2017 m. 0% 26 Lt

2017 metais baigs galioti 2012 metais nustatyta vidutinės rinkos kaina. Nuo to, kaip keisis vidutinė sklypo rinkos kaina, priklausys, ar žemės mokestis mažės, ar didės. Primenu, kad skaičiavimuose naudotos tik apytikslės mokestinės vertės, todėl konkretaus sklypo s. b. „Tauras“ žemės mokesčio dydis gali skirtis 5 Lt ribose.

Kaip sumokėti žemės mokestį 2013 metais

Žemės mokestis mokamas į VMI sąskaitą, nurodant:

 • sklypo savininko vardą ir pavardę,
 • asmens kodą,
 • Įmokos kodą 3011.

Tikslų mokesčio dydį reikėtų pasitikrinti VMI pateiktoje deklaracijoje, atsiųstoje paprastu paštu arba VMI savitarnos svetainėje. Informaciją apie žemės mokesčio apmokėjimui reikalingus bankinius rekvizitus rasite VMI svetainėje VMI Biudžeto pajamų surenkamosios sąskaitos.

Žemės mokestį taip pat galite sumokėti ir pašto skyriuose, „Perlo“ terminaluose, spaudos kioskuose.

PAPILDYMAS. Šiame įraše pateikti skaičiavimai galiotų tuo atveju, jeigu Klaipėdos m. savivaldybė nekeistų 2013 metams nustatytų žemės mokesčių tarifų. Vis dėlto, 2013 m. gegužės 9 d. Klaipėdos m. savivaldybės tarybos posėdyje priimtu sprendimu buvo sumažintas tarifas sodų paskirties žemei – iki 0,05%. Šio sprendimo argumentacija, išdėstyta sprendimo projekto aiškinamajame rašte:

Atsižvelgiant į tai, kad 2014 metams 0,2 punkto mažėja žemės vertės mažinimo koeficientas, siūloma 2014 m. nustatyti tokius mokesčio tarifus, kad žemės mokestis jos mokėtojams ženkliai nesikeistų, lyginant su 2013 m.

Taigi, jeigu nebus priimta naujų pakeitimų, galima tikėtis, jog 2014 m. žemės mokesčio dydis (beveik) nesiskirs nuo 2013 m. buvusio žemės mokesčio dydžio. Toks tarifo nustatymo principas galėtų būti puikus pavyzdys ir ateinančiais metais savivaldybės taryboje dirbsiantiems politikams, kaip galima išlaikyti tokį patį žemės mokesčio pajamų surinkimą į savivaldybės biudžetą nedidinant žemės mokesčio jo mokėtojams.

Panašūs įrašai

 • Informacija dėl rytojaus susirinkimo (0)
  Daug bendrijos narių teiraujasi, todėl informuojame: jeigu jau balsavote iš anksto, rytojaus susirinkime dalyvauti nebūtina.
 • A. Kargaudienė slepia susirinkimo protokolą (4)
  Šią savaitę paskambinau A. Kargaudienei ir paprašiau, kad paruoštų man ketvirtadieniui 2015-06-27 d. SB "Tauras" susirinkimo protokolą. Telefonu ji pažadėjo tai padaryti. Deja, bet […]

8 komentarai apie “Žemės mokestis 2013 m. (ir ateityje) [PAPILDYTA]”

 1. nu labai aciu uz tokia issamia informacija, pasirodo, kad nieko baisaus su tais mokesciais, o kazkada pirmininke gasdino, kad bus tooooookieeeeee mokesciai, jog sunkiai issimokesime…

  Atsakyti
 2. klaidinga nuomone, kad cia nieko baisaus…
  Labai gerai matosi is tokios nuomones, kaip valdzia yra gudresene uz eilini zmogeliuka.
  Svarbu yra faktas: naujas mokestis. O valdzia budama gudresne uz daugeli eiliniu zmogeliuku, ji ivede taip, kad atrodytu „nieko baisaus“…
  Po keleriu metu, jau snekesite kitaip, taciau kelio atgal nebebus.

  p.s. o koeficiantai yrakoreguojami ir Klaipedos rajono valdzia, susivoks kiek pinigu negavo (patyre nuostoli) ir kitais metais nieko nereiks jiems pakoreguoti koeficiantus…

  Atsakyti
 3. Papildžiau įrašą informacija apie Klaipėdos m. savivaldybės tarybos nustatytą žemės mokesčio tarifą 2014 metams. Apibendrinant galima pasidžiaugti, kad tarybos sprendimu sumažintas tarifas leis išlaikyti žemės mokestį maždaug tokio paties dydžio, kaip ir 2013 metais.

  Atsakyti
 4. Simai,ačiū Tau,kad esi,kad be jokio atlygio gaišindamas savo brangų laiką. padedi paprastiems sodininkams,informuoji,kad laiku susimokėtų mokesčius,ir toliau nebepakliūtų į A.Kargauskienės pinkles.Mūsų,,brangioji“ pirmininkė už bet kokį poperėlį reikalauja susimokėti.
  Gaila,kad mes jai atlyginimą mokam tik už tai,kad po teismus tampytų ir anstoliais gąsdintų.

  Atsakyti

Parašykite komentarą